Zabytki i historia 06.10.11 | rowerzystka.bikestats.pl Rowerkiem przez świat...

Rowerzystki


avatar Małgośka mówią mi, a moja ksywka na tym blogu rowerowym to "rowerzystka" z miasteczka Przecław k/Szczecina. Odkąd prowadzę tego bloga przejechałam 14867.64 kilometrów, w tym 1257.25 po piachu i błocie. Moja średnia..., to średnia fotograficzna, jeżdżę raczej turystycznie, by podziwiać piękny świat, robić fotki lub filmy, a potem pokazać to wszystko Wam. Prócz jazdy na rowerze mam jeszcze inne ulubione dyscypliny sportowe jak: taniec, bieganie i wszelkie inne gimnastyki ciała :). Acha, nie pokonuję dystansów powyżej 150 km..., tak..., tak było jeszcze nie tak dawno..., cóż..., czasy się trochę zmieniły i moje możliwości też, ale za to nie dbam o statystki, nie potrzebne mi to ;) Więcej o mnie


linijka


linijka


Moja aktywność

linijka

linijka


Kiedy i ile :)

linijka

baton rowerowy bikestats.pl
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

FoLandy





FoDeszczówkę należy wziąć?

linijka

wakacje 2012Pogoda w Polsce na stronę




Moi ulubieńcy :)

linijka





Zaliczyłam gminy

    Zalicz gmine








FoKto u mnie gości?

linijka





Takie tam statystyki...

linijka

Wykres roczny blog rowerowy rowerzystka.bikestats.pl




FoFotki...

linijka









No popatrz..., kogo tu nie było?

linijka

free counters
  • DST 23.17km
  • Sprzęt Kropka
  • Aktywność Jazda na rowerze

Zabytki i historia 06.10.11

Czwartek, 6 października 2011 · dodano: 06.10.2011 | Komentarze 7

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny -
gmach zbudowany w latach 1902-1904 dla Szkoły Budowlanej.



Zdjęcie Budynku z roku 1914. Ówczesna Baugewerkschule przy Schinkelstraße 10.

Placówka była przeznaczona dla absolwentów szkół podstawowych, dla których nabór odbywał się po ukończeniu 16 roku życia. Na kursach dziennych kształciło się około 160 uczniów, ale jednocześnie odbywały się kursy wieczorowe.





W Szczecinie panował wówczas olbrzymi popyt na rzemieślników budowlanych. Ożywienie w budownictwie było związane ze zwycięstwem Niemiec w wojnie z Francją. Olbrzymia kontrybucja pozwoliła na gospodarcze ożywienie w Rzeszy. Był on typowym przykładem kompleksu zabudowy reprezentacyjnych i monumentalnych gmachów szkolnych, powstających na przełomie XIX i XX w. Obiekt wzniesiono z pełnej cegły ceramicznej i licowej oraz z kamienia. Posiada trzy klatki schodowe.



W ryzalitach bocznych wykonane z kamienia stylizowane tarcze herbowe, zawierające symbole cechu rzemiosł budowlanych i architektonicznych: ekierki, cyrkle, kielnie, pędzle, palety malarskie wraz z sylwetką szczecińskiego gryfa.



W czasie działań wojennych zniszczono dach wysoki - czterospadowy, namiotowy dach nad częścią środkową budynku.



Po zakończeniu II wojny światowej określono na nowo kształt państwa polskiego. W tej nowej sytuacji geopolitycznej Szczecin znalazł się w granicach Rzeczpospolitej.



Przybywający do niego osadnicy podjęli trud odbudowy, w poważnym stopniu zniszczonej na skutek działań wojennych, aglomeracji.
W tych pionierskich latach pojawiła się koncepcja założenia nie tylko nowej administracji i infrastruktury gospodarczej, ale również zapoczątkowano rozwój polskiej sieci szkół ogólnokształcących oraz technicznych, mających przygotować kadry, które przyspieszyłyby odbudowę i rozwój Szczecina.



Komentarze
rowerzystka
| 20:13 piątek, 7 października 2011 | linkuj Kajman - ekierki, cyrkle, kielnie - na szczecińskich kamienicach jest dużo tych symboli, jedni uważają, że to znaki masońskie, inni, że to znaki cechu budowniczych... :)
Janusz - brum to bardzo dobra moderatorka, jak widać zresztą :)
jotwu
| 18:20 piątek, 7 października 2011 | linkuj Świetna robota plus cenne uwagi szczególnie ze strony 'brum'.
tunislawa
| 09:41 piątek, 7 października 2011 | linkuj oj tak ...też pamiętam - Stara Chemia !.... I to była nazwa - POLITECHNIKA -........a teraz ? :(
Kajman
| 07:06 piątek, 7 października 2011 | linkuj Umieszczono symbole masońskie:)
rowerzystka
| 04:47 piątek, 7 października 2011 | linkuj brum w 100% zgadzam się z Tobą, budynek bardzo dużo stracił na wyglądzie, jest jakiś bez wyrazu . Wątpię, czy kiedykolwiek odbudują ten dach, w końcu na głowę nie pada. Jak pstrykam fotki budynku, czy gmachu, nie zwracam uwagi na tabliczki, co w nich się mieści. Dopiero w domu po adresie szukam informacji na temat budynku. A w necie wiadomo, wszystkie śmieci, i te aktualne i te nie :). Dzięki moderatorko :)
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!